uzdatnianie wody

Woda mineralna to geneza życia, jednak przez zanieczyszczanie środowiska i występujące w nim toksyny i ona staje się ewentualnym zagrożeniem dla życia oraz dobrego samopoczucia człowieka. Dlatego też każda woda, jaką wydobywa się z różnych źródeł musi przejść proces uzdatniania przed dopuszczeniem jej do spożycia.

Na czym bazuje uzdatnianie wody? Należy zdać sobie kwestię z tego, że uzdatnianie to standardowy proces dopuszczenia wody do spożycia przez ludzi. Sam przebieg to nic innego jak ulepszenie jakości wody, aby ta spełniała wszystkie określone prawem normy i nie stwarzała zagrożenia dla organizmów żyjących. Uzdatnianie wody składa się z pojedynczych etapów, które powinny nastąpić po sobie, żeby woda stała się wodą pitną oraz nie szkodziła człowiekowi:

 

1)            etap 1: napowietrzanie, jakie natlenia wodę oraz eliminuje rozpuszczone w niej niekorzystne gazy,

2)            etap 2: filtrowanie, jakiego celem jest rozdzielenie niepożądanych substancji,

3)            etap 3: dezynfekcja, jaka eliminuje zagrożenia chorobotwórcze takie jak drobnoustroje, wirusy oraz grzyby;

4)            etap 4: zmiękczanie, to używane jest przede wszystkim wtenczas, kiedy tak właściwie woda ma być wykorzystana w przemyśle

 

Nie każdy wie, że dobór metody uzdatniania wody w dużej mierze zależy od rodzaju ujęcia wody. Z jakiego powodu tak się dzieje? Powód jest typowy: różnorodne ujęcia wodne charakteryzuje różny poziom i rodzaj zanieczyszczeń, właśnie dlatego również inaczej przebiegać będzie uzdatnianie wody z ujęcia powierzchniowego, inaczej z drenażowego, a jeszcze odmiennie z głębinowego, czyli podziemnego. Najczystsza woda wywodzi się z ujęcia głębinowego, ponieważ w jakiś sposób sama ulega procesowi samooczyszczania, co nie świadczy nie potrzebuje uzdatniania.

Zobacz także:

http://www.cin.org.pl/rynek-uzdatniania-wody-juz-nigdy-nie-bedzie-taki-sam/

oraz

http://www.cin.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *